Karkasinio namo kaina – ką reiktų žinoti planuojant namo statybas

Karkasinio namo kaina? …arba ką reiktų žinoti planuojant namo statybas

Rinkdamiesi gyventi nuosavame name, žmonės vertina daugybę kriterijų: gamta, privatumas, erdvė, susisiekimas, statybų sąmata ir eksploatacijos kaštai. Kartais pirmas ir svarbiausias kriterijus tampa namo statybų sąmata, t.y. pagal turimą projektą pasirenkamas pigiausią namo statybos sąmatą galintis pasiūlyti statytojas. Rezultatai dažnai nenudžiugina – eigoje statybų sąmata ima augti, arba dėl nekokybiškai atliktų darbų ima augti eksploatacijos išlaidos, prastėja gyvenimo komfortas. Tada gali pasirodyti, kad ir pigiai pastatytas namas yra permokėtas, nei realiai gauta jo vertė.

Todėl norėtume patarti, į ką svarbu atkreipti dėmesį, kad suprasti namo kainą:

SKLYPAS

Gruntas ir reljefas

– kas namą gali ypač pabranginti, tai dideli šlaitai. Kai namas statomas įsikasant į šlaitą, jo konstrukcija yra gelžbetonio, kuri turi būti ypač gerai izoliuota nuo grunto drėgmės ir šalčio, bus reikalingas brangus ir patikimas drenažo sluoksniuotas su granito skalda, difuzine plėvele, smėliu ir drenažo vamzdžiais, storos sienų šiluminės izoliacijos, nes jos panirę po žeme. Jei namas pakilęs ant polių, tai visa konstrukcija turės būti gerai sutvirtinta ir apšiltinta iš visų pusių, o poliai kainuos kur kas daugiau, nei įprastiniame horizontaliame sklype. Namo statybos taip pat išbrangs dėl specifinės technikos poreikio, rankų darbo ir sudėtingų stelažų, nes sklypas neturės horizontalaus paviršiaus ir dažnu atveju bus jokia technika nepasiekamas bent iš vienos pusės.

– prastas gruntas – kai reikia kelis kartus gilesnių tvirtesnių pamatų, papildomos brangios technikos, papildomo atvežamo grunto sklypo iškėlimui ir tvirto  įvažiavimo suformavimui, laukiantys pavojai ir didelės išlaidos: dėl aukšto gruntinio vandens, dėl puraus smėlio, dėl akmeningo molio, dėl tąsaus plastiško molio.

– ypač nutolę komunikaciniai tinklai, tai gali būti reikalinga užsakovui savo lėšomis tiesti magistrales, tam bus reikalingi atskiri projektai ir leidimai, kas kainuos jo pinigus ir laiką (papildomus metus laiko), o magistralinės trasos įrengimas gali kainuoti ir tiek, kiek pusę namo.

 

PROJEKTAS

Jei grunto tyrimas nereikalauja sudėtingų pamatų, pigiausias variantas statyti vieno aukšto stačiakampį vienšlaitį ar dvišlaitį namą. 

Jei esate apriboti sklypo užstatymo plotu – rinkitės dviaukštį namą su gyvenama mansarda.

Sudėtingiausia ir brangiausia situacija renkantis namą su daug šlaitų turinčiu stogu, L, U, H formos namai, kai daug sienų, daug kampų. 

Taip pat namo kainai nemažą įtaką daro langai, didelės plačios vitrinos, slankiojančios konstrukcijos, švieslangiai ir stoglangiai – labai gražu, bet įsivertinkite, kad langų biudžeto eilutė gali augti 3-5 kartus, be to atkreipkite dėmesį ir į perkaitimą. Pasitaiko, kad namo stoglangiai ir vitrinos neturi jokio šešėlio, orientuoti į pietus, todėl namas perkaista ir vėsinimo išlaidos viršija šildymo išlaidas žiemos metu.

Bendros erdvės per du aukštus, nėra labai paprasta taip suprojektuoti proporcijas, kad gyvenant nesijaustumėte kaip šulinyje ar nejaukioje bažnyčioje, čia reiks padirbėti su apšvietimo ir interjero sprendimais. Ir jei jau pavyktų, turėsite tikrai nuostabų erdvės pojūtį, tik supraskite, namo kaina neskaičiuojama pagal grindų plotą, namas skaičiuojamas pagal sienų, stogo ir visų atitvarų plotus bei sudėtines dalis. Todėl kai manoma, kad 100m2 name 40m2 svetainė yra per du aukštus, tai žinokite, kad Jūsų namo kaina atitiks 140m2 namo kainą, nes visas ta gražus 7m aukščio tūris virš Jūsų galvos kainuos daugiau, nei 3m tūris.

SANDARUMAS IR ŠILUMA

Storos ir šiltos sienos yra gerai, bet svarbiausia turi būti užtikrintas sandarumas. Net jei sienos šiluminė varža sieks 10, bet namas nebus pilnai sandarus,  langai bus sumontuoti nekokybiškai, neužsandarintos konstrukcijos prie grindų, stogo, kampų, Jūs negausite norimo ekonomiškos eksploatacijos efekto. Taigi, būkite atidūs ir priekabūs langų bei garo izoliacijos plėvelių montuotojams, saugokite, kad ši plėvelė nebūtų perdurta ar pažeista nei vedžiojant instaliacijas, nei kabinant ant sienų baldus. Nenumokite ranka į sandarumo testus – tai Jums atliktų darbų kokybės ir namo ilgaamžiškumo garantija.

SĄMATA

Dažnai sulaukiame klausimų, kiek kainuoja mūsų statomų namų 1 kv.m. kaina. Pagrįstą atsakymą galėtume duoti tik tada, jei gamintume vieno projekto namą naudodami tą pačią medžiagų komplektaciją. Kadangi statome pagal individualiai klientų pasirinktus projekus, pagal jų pageidaujamas medžiagas bei iki jų pageidaujamo statybos užbaigtumo – toks atsakymas “kiek kainuoja namo 1 kv.m.?” visiškai neatitiktų realybės.

Kiekvieno namo sąmata priklauso nuo labai daug dedamųjų. Daug įtakos turės koks bus projektas, sienų “sumuštinio” sluoksnių kiekis ir sudėtingumas, kiek kv.m. name bus pertvarinių sienų, ar bus gyvenama mansarda (nuo to priklauso šiltinimo ir sandarinimo dabai), stogo konstrukcijos sudėtingumas (kuo daugiau stogelių, šlaitų, kampų, bokštelių, kaminų – tuo darbo sanaudos didėja), kokią rinksitės lauko ar vidaus apdailą. Todėl vienam projektui paskaičiuota 1 kv.m. kaina gali dvigubai skirtis lyginant su kito projekto 1 kv.m. kaina.

Tiksli sąmata įmanoma tik pateikus tikslius projektus (namo, elektros, šildymo, vandentiekio/kanalizacijos, interjero), ko dažniausiai klientai neturi. Preliminari sąmata gali duoti šiokį tokį suvokimą, tačiau visiškai tikslių išlaidų (ar investicijų) ji neatspindės. Todėl būdami su klientu nuo pat projektavimo, mes galime patarti ir sustabdyti renkantis vienokius ar kitokius sąmatą stipriai įtakojančius sprendimus. Kur kas viskas tampa komplikuočiau, kai projektas jau patvirtintas ir išimtas statybų leidimas, tada sumažinti sąmatą nenukenčiant namo kokybei nebeįmanoma.

Vis dėlto, gerbdami ir suprasdami žmonių norą kažkaip įvertinti savo norus ir užmojus, pateikiame kelių kainų lygių sąmatas  iki dalinės apdailos. Jas rasite skyriuje STATYBŲ SĄMATOS.

Scroll to Top